Daba nemīl tukšumu - iztrūkstošo zobu aizvietošana ar implantu palīdzību

Mūsdienu zobārstniecības uzdevums ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti, nodrošinot maksimālu funkcionālo, fizioloģisko un estētisko ieguvumu apvienojumu. Zobārstniecības pamatā ir rūpes par pacienta zobu veselības saglabāšanu un tā vispirms ir profilakse, kas ietver pacienta motivāciju, pareizu ikdienas zobu kopšanu, regulāru mutes dobuma higiēnu. Profilakses mērķis ir panākt, lai zobi nebojātos un būtu veseli. Taču nekas nav mūžīgs un zobi mēdz bojāties. Tad jāķeras klāt pie to ārstēšanas, bet kādreiz nākas no kāda arī šķirties.

Daba nemīl tukšumu. Tādēļ iztrūkstošos dabīgos zobus nepieciešams aizvietot ar mākslīgajiem. Pretējā gadījumā žoklī sākas dažādas negatīvas pārmaiņas. Tā kā fizioloģiski žokļa kaulu ir paredzēts noslogot, šai slodzei iztrūkstot, kauls atrofējas un dilst, blakus zobi pārbīdās, pretējie zobi gravitācijas spēka ietekmē izvelkas no kaula. Tā visa rezultātā var rasties nopietnas sakodiena izmaiņas. Jo ilgāk zobi netiek aizvietoti un jo vairāk zobu iztrūkst, jo nopietnākas pārmaiņas mutes dobumā. Tāpēc ļoti svarīgi ir savlaicīgi un kvalitatīvi salikt zaudētos „dārgumus".

Ir divas iespējas kā aizvietot trūkstošo zobu – protezēšana vai implantēšana. Zobu protēzes dalās izņemamajās un neizņemamajās. Izņemamās protēzes ir lētākas un arī laika gaitā tiek pilnveidotas, radot arvien jauna veida konstrukcijas un materiālus, taču daudziem cilvēkiem ir psiholoģiski un fiziski grūti ar tām sadzīvot. Tādā gadījumā var gatavot tā saucamos „tiltiņus", kuri nekustīgi tiek fiksēti pie blakus esošajiem zobiem. Taču bieži ir situācijas, kad nav iespējams izgatavot tiltveida protēzes – šādā gadījumā talkā nāk implanti.

Implantants ir mākslīgs ķermenis, kurš tiek iedzīvināts cilvēka organisma audos un veic zaudētā zoba saknes funkciju, t.i. balsts mākslīgajam kronim. Implants ir zaudēta zoba labākā aizvietošanas metode un vienīgais veids, kā iegūt dabīgajiem zobiem maksimāli tuvinātu rezultātu gan fizioloģiski, gan funkcionāli, gan estētiski. Zobu implantēšana ir daudz saudzīgāks protezēšanas veids salīdzinājumā ar tiltveida protēzēm, jo netiek veikta veselo blakuszobu slīpēšana un nosegšana ar mākslīgiem kroņiem.

Turklāt zoba implantēšana vairs nav sarežģīts process. Arī pacienti to vairs neuztver kā operāciju un arvien biežāk izvēlas tieši šo zobu aizvietošanas paņēmienu. Visbiežāk šis process nav sarežģītāks par zoba raušanu. Implants ir mākslīga zoba sakne, uz kuras tiek konstruēts kronis. Pamatā implantam ir titāna „skrūve", kas ir pārklāta ar ļoti sarežģītu biosaderīgu pārklājumu. Kad implants ir saaudzis ar kaulu, tad pie tā tiek fiksēta protēze, kas var būt gan vienkāršs kronis, gan tilts, gan arī visparastākā plate.

Pastāv 2 – 5 % iespējamība, ka organisms atgrūž implantu – cilvēka imūnsistēma netiek galā ar svešķermeni, vai arī ir kāda nesaderība ar tā saturošu elementu. Šajos gadījumos vienkārši nenotiek osteointegrācija un implants ir jāizņem laukā, taču implantoloģijai attīstoties, šī iespējamība arvien samazinās, jo nepārtraukti tiek strādāts pie biosaderīgāku materiālu izveides.

Ja Jūs ir ieinteresējusi iespēja ievietot zobu implantus, piedāvājam apmeklēt konsultāciju pie Ģimenes zobārstniecība zobārstniecības speciālistiem. Pierakstīties pie Ģimenes zobārstniecība speciālistiem Jūs varat:

„Ģimenes zobārstniecība" Bērnu veselības centrs Kr. Valdemāra ielā 100. Pieteikt vizīti var zvanot pa tālruni 67517530, 67517531 vai 29188623. Darba laiks: No pirmdienas līdz piektdienai 9:00 - 17:00.

„Cēsu rajona zobārstniecības poliklīnika" Palasta iela 13, Cēsis. Pieteikt vizīti var zvanot pa tālruni 64124160 vai 28600038. Darba laiks: No pirmdienas līdz piektdienai: 8.00 - 18.00, Sestdien: 8.00 - 14.00.

„Pļavnieki" A.Saharova iela 16, 7.stāvs, Rīga. Pieteikt vizīti var zvanot pa tālruni 67136982 vai 20007578. Darba laiks: No pirmdienas līdz piektdienai 8:00 - 20:00, Sestdien 9:00 - 15:00..

Lai nodrošinātu lapas darbību, mēs izmantojas sīkdatnes. Ja turpini izmantot šo interneta lapu, tu piekrīti lietot mūsu sīkdatnes.